Ajankohtaista seurakuntayhtymästä

Täällä voit lukea Naantalin seurakuntayhtymän julkaisemia uutisia. Yhtymämme seurakunnat julkaisevat omaa toimintaansa koskevia uutisia omilla verkkosivuillaan.

Seurakuntien uutisiin pääset seuraavista linkeistä: MerimaskuLinkki avautuu uudessa välilehdessä, NaantaliLinkki avautuu uudessa välilehdessä, RymättyläLinkki avautuu uudessa välilehdessä.

Uutislistaukseen

Kirkkoherra Jani Kairavuo siirtyy Turkuun

Kirkkoherra Jani Kairavuo jättää Naantalin seurakunnan kirkkoherran viran maaliskuun alussa ja siirtyy Turun tuomiokirkkoseurakunnan kappalaiseksi.

Naantalin seurakunnan kirkkoherra Jani Kairavuo on irtisanoutunut kirkkoherran virastaan 1.4.2025 lukien. Hän siirtyy Turun tuomiokirkkoseurakunnan kappalaiseksi.

Kairavuon viimeinen työpäivä Naantalin seurakunnassa on 5.3. Sen jälkeen hän jää lomalle ennen siirtymistään Turkuun.

Lähtösaarnansa hän pitää laskiaissunnuntaina 2.3. klo 10 messussa Naantalin kirkossa. Sen jälkeen on kahvitilaisuus seurakuntakeskuksessa, Piispantie 2.

Kaikki kaupunkilaiset ja yhteistyötahot ovat lämpimästi tervetulleita osallistumaan messuun ja kahvitilaisuuteen. Janin toiveesta ei lahjoja, kukkia eikä puheita. Halutessaan hänelle voi kirjoittaa kortin muistoksi yhteisistä kohtaamisista.

Tuomikapituli on nimennyt Naantalin vt. kirkkoherraksi rovasti Reijo Leinon 21.4. alkaen. Sitä ennen Naantalin kirkkoherran hallinnollisena sijaisena toimii oman virkansa ohella rovasti Petri Sirén 6.3.-20.4.

8.2.2025 12.43